پارگی پرده گوش

گوش خارجی از گوش میانی توسط پرده گوش ، جدا می شود . به این پرده “پرده صماخ “نیز گفته میشود. پرده گوش ممکن است بصورت یک سوراخ و یا یک پارگی وسیع آسیب ببیند. ضربات فیزیکی و عفونت از جمله علل اصلی پارگی پرده گوش به شمار میآید. با توجه به اینکه ارتباط پرده گوش با هوای بیرون و اتمسفراز طریق گوش میانی قطع می شود یک کانال مخصوص بنام « لوله یا شیپور استاش » از گوش میانی به بینی راه دارد تا تعادل فشار بین فضای بیرون و گوش میانی و را بر قرار کند. پارگی پرده گوش معمولاً با کاهش شنوائی و گاهی نیز همراه با خروج ترشحات خواهد بود ولی درد آن پایدار نبوده و گذار میباشد .

علل پاره شدن پرده گوش

– وارد شدن ضربه محکم به روی گوش مثلاً یک سیلی محکم
– هنگام شکستگی جمجمه –به عنوان مثال در نزدیکی محل انفجار بودن
– وارد کردن جسم نوک تیز مثل سوزن یا هر وسیله دیگر ی که عمیقاً وارد کانال گوش شود
-در اثر ورود قطعات داغ ( مثلاً هنگام جوشکاری ) و یا ورود مواد اسیدی به داخل گوش
عفونت آن است که میتواند باعث درد ، کاهش شنوائی و گاهی پاره شدن خودبخود پرده گوش گردد، معمولاً هرچه میزان پارگی در گوش وسیعتر باشد ، کاهش شنوائی شدیدتر است . به غیر از وسعت پارگی، محل پارگی در روی پرده صماخ نیز از اهمیت ویژه ای برخورداراست . اگر پارگی پرده گوش همزمان به استخوانچه های گوش میانی نیز صدمه رسانیده باشد و باعث قطع ارتباط آنها با هم شده باشد ( مثل شکستگی جمجمه )این تغییر ممکن است با کاهش شنوائی بسیار شدید همراه باشد. در صورتی که پارگی پرده گوش به دلایلی از جمله صدای انفجار و یا وارد شدن یک ضربه ناگهانی ایجاد شده باشد، کاهش شنوائی ممکن است شدید بوده و همراه با یک وزوز همزمان در گوش باشد، ولی به طور معمول در این افراد در عرض چند روز وزوز گوش کمتر شده و مقداری از شنوائی بطور نسبی بازمیگردد .

نحوه تشخیص پزشک برای انجام عمل تمپاتوپلاستی در فرد

. بررسی های لازم برای وجود و یا عدم وجود سوراخ در پرده گوش توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی انجام می گیرد آزمایشاتی مانند تست شنوایی که توسط audiometrist انجام می گیرد.

عوارض‌ احتمالی‌ پارگی در ناحیه گوش

عفونت‌ گوش‌ به همراه‌ تب‌، استفراغ‌ و اسهال‌
به ندرت خونریزی‌ زیاد
مننژیت‌
ماستوئیدیت‌ (عفونت‌ ماستوئید: عفونت محل‌ استخوانی‌ در پشت‌ گوش) و به ندرت ناشنوایی‌ دایمی‌

راه های درمان پارگی پرده گوش

پارگی پرده تمپان در اثر وارد شدن ضربه دست و ورود جسم خارجی با مراقبت های مخصوص در 80-70 % موارد خودبخود بهبود پیدا خواهد نمود. اگر پارگی پرده تمپان در عفونت های حاد گوش میانی همراه با درمان به موقع صورت گیرد قطعا بهبودی پیدا خواهد نمود. ولی چنانچه پارگی پرده تمپان در اثر فشار آب و سوختگی ایجاد شده باشد شانس بهبودی خودبخودی کمتر است و بیمار معمولا نیاز به ترمیم یا جراحی خواهد داشت .

عمل جراحی ترمیم پرده گوش

به عمل جراحی ترمیم پارگی پرده تمپان اصطلاحا “میرنگوپلاستی” گفته می شود . جراحی در این بیماری به دو روش اکسترنال (برش جراحی از پشت گوش) و یااینترنال (برش جراحی از داخل مجرای گوش ) انجام می شو د. گرافتی که برای پیوند پرده مورد استفاده قرار می گیرد از فاشیای یا همان پوسته عضله تمپورال(یک ماهیچه در پشت گوش تهیه میشود

ملاحظات بعد از عمل تمپانوپلاستی

بعد از انجام عمل تمپانوپلاستی، فرد ممکن است برای مدت چند روز ترشحاتی از گوش داشته باشد و خونریزی خفیفی را از مجرای گوش خود تجربه کند. این موارد طبیعی است و جای نگرانی ندارد..
– فردی که تحت عمل تمپانوپلاستی قرار گرفته است، باید برای چند هفته، مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی را در نظر بگیرد و به پزشک خود مراجعه کند.
– ، نکات ضروری و لازم را از پزشک سوال کند..
– سعی کنید حتما ناحیه عمل شده را تمیز نگه دارید.
– از ورزش هایی مانند شنا که با آب در تماس هستید، باید خودداری کنید.
– از دمیدن هوا در بینی خودداری کنید.
– هر گونه مسافرت هوایی با هواپیما را به بعد از زمان بهبودی کامل موکول کنید. فشار ناشی از اختلاف فشار هوا، سبب بدتر شدن علایم ناشی از عمل می شود (باروتروما).
– از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید، زیرا فشار ناشی از آن ممکن است به گوش فشار بیاورد.
به یاد داشته باشید که کم شنوایی ناشی از آسیب به پرده گوش، حدود 2 تا 3 ماه پس از عمل جراحی تمپانوپلاستی برطرف می شود. پس در طول این مدت، نگران شنوایی خود نباشید

عوارض عمل تمپانوپلاستی

عمل تمپانوپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگر، یک سری عوارض احتمالی به همراه دارد. در ابتدا باید تمام عوارض احتمالی آن را از پزشک متخصص خود سوال کنید.