آلرژی بینی

آلرژی بینی چگونه ایجاد می شود؟

آلرژی بینی حالتی است که در آن مخاط پوشاننده درون حفرات بینی در اثر عوامل حساسیت زای خارجی( آلرژن ها) دچار التهاب می شود که نتیجه آن بروز علایمی مانند آبریزش، عطسه مکرر، گرفتگی و خارش بینی است.

دستگاه ایمنی بدن انسان مسئولیت دفاع بدن را بر عهده دارد. این دستگاه دائماً عوامل خارجی را شناسایی کرده و علیه آنها واکنش مناسب نشان می دهد. یکی از واکنش های دستگاه ایمنی تولید و ترشح موادی به نام ” ایمونوگلوبولین ها” است که از یاخته هایی به نام ” لنفوسیت نوع ب” تولید می شوند. آلرژی بینی در واقع نوعی واکنش بیش از حد دستگاه ایمنی در برابر عوامل محرک خارجی است که با واسطه نوعی از ایمونوگلوبولین به نام  ایمونوگلوبولین صور ت میگیرد E

چه کسانی بیشتر به آلرژی بینی دچار می شوند؟

آلرژی بینی در افراد مذکر بیش از افراد مونث دیده می شود و اوج بروز آن در سنین جوانی است. در زنان مبتلا به آلرژی بینی، نشانه های بیماری در زمان بارداری ، دوران عادت ماهانه  دوره یائسگی شدت می یابد. برای ابتلا به آلرژی، نوعی استعداد ژنتیکی لازم است.

بررسی ها نشان داده اند که اگر هر دو والدین به آلرژی دچار باشند، احتمال بروز آلرژی در فرزندان آنها 75 درصد و اگر یکی از والدین به آلرژی مبتلا باشد، میزان بروز بیماری در فرزندان پنجاه درصد است.

 

آلرژی بینی سبب تشدید التهاب گوش میانی، التهاب سینوسهای مجاور بینی و بیماری آسم می شود. بروز آسم در کسانی که به آلرژی بینی دچارند، چهار برابر بیش از افراد عادی است.

 

نشانه های آلرژی بینی

عمده ترین نشانه های آن عبارتند از:

– آبریزش بینی

– عطسه های مکرر صبحگاهی

– احساس گرفتگی بینی

– خارش بینی که ممکن است با خارش چشم، گلو و سقف دهان همراه باشد.

. همچنین زیر چشم ها خطوط سیاهرنگی ایجاد می شود.

علل ایجاد کننده آلرژی بینی

 

معمولاً آلرژی بینی را به دو دسته تقسیم می کنند:

الف) آلرژی فصلی بینی

( که به تب یونجه نیز مشهور است) آلرژی فصلی بینی ممکن است با علایم دیگری مانند قرمزی چشم و در برخی موارد با آسم و کهیر پوستی همراه است.

عمده ترین عامل ایجاد کننده آلرژی فصلی بینی، گرده گیاهان است، اما کپک ها نیز می توانند آن را ایجاد نمایند.

 

ب) آلرژی دایمی بینی:

در این نوع بروز علایم به فصل ویژه ای محدود نیست . شایعترین علت مولد آلرژی دائمی بینی موجودی میکروسکوپی به نام “مایت” است که در گرد و غبار منزل وجود دارد.

گرد وغبار منزل از ذرات مختلف پارچه، روانداز( لحاف، پتو ملافه)، بخش سازنده درون مبلها، ذرات آلی و غیرآلی و بالاخره “مایت” تشکیل می شود.. “مایت ” از پوسته های کنده شده پوست انسان و حیوان تغذیه می کند. از این رو اتاق خواب محل مناسبی برای رشد” مایت “محسوب می شود. زیرا در تشک ها به وفور غذای مطلوب مایت یعنی شوره سر یافت می شود.

سایر علل مولد آلرژی بینی

1- حیوانات و حشرات:

بزاق و سایر ترشحات بدن جانورانی مانند گربه، خرگوش، موش صحرایی و اسب می تواند سبب ایجاد آلرژی در انسان شود،

2- شغل افراد

تا کنون بیش از سیصد عامل آلرژی زای شغلی را شناسایی کرده اند که تماس با آنها در فرد مستعد می تواند سبب آلرژی بینی، اگزمای پوست و آسم شود.

آرد، حیوانات آزمایشگاهی، ذرات چوب( مانند چوب درخت سدر قرمز) و آنزیم های موجود در پودرهای شوینده از جمله موادی هستند که افراد را در محیط های کاری دچار آلرژی می سازد.

3- نقش غذا

به علت مواد افزودنی و محافظی است که به مواد غذایی اضافه می کنند مانند سولفیت ها، بنزوات ها و تارتارازین.

برخی مواد غذایی مانند شیر، تخم مرغ و پنیر به ویژه نزد کودکان

در افراد بزرگسال نیز آجیل، ماهی و برخی مرکبات می تواند آلرژی ایجاد کند.

4- داروها

آسپیرین و بعضی داروهای ضد فشار خون مانند” پروپانولول” نیز می توانند سبب گرفتگی بینی و آبریزش شوند.

5- آلودگی هوا و مواد شیمیایی

عطرها، اسپری، دود سیگار، آلودگی هوا و مواد سفید کننده نیز می تواند درافراد مستعد سبب تحریک یا تشدید علایم آلرژی بینی شود

آزمایش آلرژی

پزشک با انجام تست  پوستی و خراش دادن قسمت کوچکی از پوست با سوزن و تزریق مقدار بسیار کمی از آلرژ ن روی پوست به این نکته واقف می‌شود. در بعضی موارد از آزمایشات خون هم می‌توان برای شناسایی آلرژی استفاده كر د  ولی تست های آلرژی100 درصد قابل اطمینان نیستند

درمان الرژی

آلرژی درمان قطعی ندارد. فقط میتوان آن را كنترل كرد.

1اجتناب از مواجهه با عوامل آلرژیك وحساسیت ‌زا

2-عدم مصرف مواد غذایی آلرژی زا.

3-استفاده از اسپری های بینی ، این اسپری ها مانع از ترشح می ‌شوند

4-شستشوی مرتب بینی با سرم نمكی

5- مصرف یكی از آنتی هیستامینهای موجود با نظر پزشك