بوتاکس چیست؟

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولینیوم است. این سم قوی از یک نوع باکتری با نام کلوستیریدیوم بوتولینیوم ترشح می شود. تزریق مقدار کمی از این ماده به طور مستقیم در ماهیچه، فعالیت ماهیچه را کم کرده و خطوطی را که در نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید، از بین می برد. در نتیجه صورت جوان تر، صاف تر و شاداب تر به نظر می رسد. بوتاکس در سال ۱۸۹۵ کشف شد و برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ در علم پزشکی هنگام آزمایش تاثیرات آن بر رفع گرفتگی عضلات گردن مورد استفاده گرفت.

نواحی شایع تزریق BOTOX در نواحی سر و گردن عبارتند از:

o خطوط اطراف چشم که اصطلاحاً خطوط خنده نامیده شده و به علت انقباض بیشاز حد عضلات حلقوی چشمی ایجاد می‌شود. این خطوط چشم را خسته و پیر نشان می‌دهد و هنگام خندیدن به علت انقباض عضله این ناحیه به تدریج سبب شکسته شدن پوست خارجی حدقه چشم می‌گردد.

o خطوط اخم که بین دو ابرو چروک عمیق طولی به شکل یک یا دو خط موازی عمودی ایجاد می کنند و ناشی از انقباض عضله اخم می‌باشند.

o خطوط عرضی پیشانی که به صورت خطوط عمیق و عریض بر روی پیشانی مشاهده می شود. این خطوط جزو اولین چروک‌هایی می‌باشد که در میانسالی ظاهر شده و مرز جوانی را از میانسالی جدا می‌سازد، که در صورت عدم اصلاح، چروک عمیق‌تر شده و پوست را می‌شکند.

o خطوط عمودی پشت لب و دور دهان که به صورت خطوطی عمود بر لب ها از اواخر میانسالی ظاهر شده و بتدریج عمیق می‌گردد. این خطوط به علت انقباض و فعالیت زیاد عضله‌ی حلقوی دهانی ایجاد می‌گردد و در خانم‌ها شایع‌تر می‌باشد.

از این ماده در درمان بیش تعریقی یا هیپرهیدروزیس نیز استفاده می‌شود. ، این بیماری باعث ایجاد اختلال و مزاحمت در فعالیت‌های روزانه زندگی، روابط اجتماعی و فعالیت‌های شغلی می‌گردد.

عوارض بوتاکس

بوتاکس روشی كم‌عارضه است و عوارض مطرح‌شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند. از عارضه‌های گذرای بعد از تزریق می‌توان به قرمزی و تورم محل تزریق و در برخی موارد کبودی به خصوص در نواحی دور چشم، سردردی كه ممكن است تا چند ساعت طول بكشد، اشاره كرد.

موارد منع مصرف بوتاکس

از موارد منع می‌توان به حاملگی، شیردهی، بیماری‌های نوروموسکولار و میاستنی‌گراو، مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل جنتامایسین و استرپتومایسین، کودکان زیر دوازده سال، بیمارانی كه ثبات روانی ندارند، افراد با سابقه حساسیت نسبت به هركدام از اجزای دارو، مصرف دی پنی سیلامین که در بیماری‌های روماتیسمی استفاده می‌شود، مصرف داروهایی مثل کلروکین و سیکلوسپورین و افرادی كه از تزریق ماده انتظارات غیرواقعی دارند، اشاره کرد. البته هرگونه تزریقی در محلی که درگیر ضایعه عفونی است ممنوع است.

اثر بوتاکس معمولاً بعد از 3 تا 10 روز ظاهر می‌شود.
نکات قبل از تزریق

توصیه می‌شود داروهای مصرفی خود را حتماً به اطلاع پزشک معالج برسانید. بهتر است مصرف داروهایی نظیر آسپرین و سایر داروهای ضدالتهابی از حدود 1 الی 2 هفته قبل از تزریق به منظور کاهش کبودی قطع گردد.

نکات بعد از تزریق

o به مدت 4 الی 6 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری نمایید.

o از خم‌کردن بیش از حد سر و خوابیدن روی شکم، ماساژ نواحی تزریق شده طی چند روز اول خودداری نمایید.

o فعالیت‌های عادی پس از تزریق بلامانع است ولی بهتر است طی دو روز اول پس از تزریق از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری شود.

اطلاع به پزشک

در صورت واکنش آلرژیک (اشکال در تنفس، تورم صورت، لب‌ها و زبان، کهیر)، اشکال در صحبت کردن و بلع، ضعف شدید و غیرعادی عضلات، درد قفسه سینه، دوبینی و سایر مشکلات چشمی باید پزشک خود را مطلع سازید.

طول مدت اثر بوتاکس

بطور معمول تأثیرات بوتاکس حدود 4 الی 6 ماه مشاهده می‌شود.

مناسب ترن جائی‌ که بوتاکس تزریق میشود پیشانی است. با تزریق در این منطقه می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد میشود که به آنها خط اخم گفته میشود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد. بعلاوه خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به این تزریق جواب میدهند. چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی‌ کننده است.

بیشترین جائی‌ که تزریق میشود پیشانی، خط اخم و کنار چشم است که چنانچه درست انجام شود عوارضی نداشته و از نتیجهٔ بسیار خوبی برخوردار است. تزریق را می‌توان برای از بین بردن خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و خط زیر و کنار گوشه های لب نیز استفاده کرد،