جراحی لیفت صورت چیست؟

اگر علائم پیری صورت شما را آزار می دهد، عمل لیفت صورت ممکن است برای شما مناسب باشد این عمل که ریتیدکتومی نیز نامیده می شود برای بهبود علائم قابل رویت پیری در صورت و گردن، مانند موارد زیر انجام می شود:

– آویزان شدن پوست در قسمت میانی صورت.

– شیارهای عمیق زیر پلک تحتانی.

– شیارهای عمیق در امتداد بینی که تا گوشه ی دهان کشیده می شود .

– چربی که افتاده یا جابجا شده است.

– از بین رفتن قوام عضلات در قسمت تحتانی صورت ممکن است سبب آویزان شدن نسج نرم ناحیه فک تحتانی ( Jowl ) شود.

– پوست شل و تجمع زیاد چربی در زیر چانه و فک ممکن است سبب شود که حتی فرد با وزن طبیعی ، غبغب داشته باشد.

اعمال جوانسازی که بطور معمول همراه با لیفت صورت انجام می شوند شامل لیفت ابرو ( برای تصحیح ابروی آویزان یا با شیار عمیق ) و جراحی پلک ( جهت جوان سازی پیری چشم ها ) می باشند.

این عمل برای چه افرادی مناسب است ؟

جراحی لیفت صورت یک عمل بسیار فردی است و شما باید این عمل را با نظر خودتان انجام دهید، نه به خاطر تمایل فرد دیگر یا برای شبیه شدن به یک تصویر فرضی ایده آل . عمل جراحی لیفت صورت در موارد زیر مناسب است.
– اگر از نظر فیزیکی سالم هستید.
– سیگاری نیستید.

– دارای نگرش مثبت هستید و اهداف واقع گرایانه جهت بهبودی نمای ظاهر خود در ذهن دارید.

روش جراحی ومراقبت‌های پس از عمل چگونه است؟

معمولا استفاده از کمپرس یخ به مدت ۴۸ ساعت توصیه می‌شود. زیر سربیمار باید با دو بالش بلند باشد تا کبودی و تورم هر چه سریع‌تر کاهش یابد. مانند تمام عمل‌های جراحی پلاستیک صبر و شکیبائی بیمار از اصول اولیه است. برطرف شدن کامل تورم و شکل‌گیری کامل صورت ممکن است بین ۹ تا ۱۲ ماه به طول بینجامد.
جراحی تحت بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی همراه با داروهای خواب‌آور وریدی انجام می‌شود. زمان عمل بین یک تا دو ساعت است و عمل جراحی به دو روش باز و آندوسکوپیک انجام می شود که در هر دو روش برش‌های کوچک یک تا دو سانتی‌متری در ناحیه پشت خط رویش موها ایجاد می‌شود و از آن طریق عضلات و اتصالات ابروها به لبه استخوان چشم قطع گردیده و پوست اضافه برداشته شده و عضلات و پوست به استخوان جمجمه فیکس می‌گردد.

لیفتینگ برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی مناسب این عمل هستند که پوستشان حالت کششی داشته باشد و ضخامت آن زیاد نباشد. برخی پوست ها خیلی ضخیم است وحالت کششی ندارد، لیفتینگ در این افراد، خوب جواب نمی دهد؛ این دسته از افراد اگر هم لیفتینگ کنند، پوستشان مجدد شل می شود. پوست های چرب هم گزینه های خوبی برای این عمل نیستند. اگر توده استخوانی صورت حجم خوبی داشته باشد، کشیدن پوست صورت موفقیت آمیز است.

سن مناسب لیفتینگ کدام است؟

لیفتینگ معمولا از ۴۵ سالگی به بعد انجام می شود، مگر در مواردی خاص که فرد مبتلا به سندرم شل شدگی زودرس پوست باشد. این افراد به طور مادرزادی پوست شل و آویزان دارند، در این افراد لیفتینگ از ۲۵ سالگی انجام می شود. اگرچه این بیماری نادر است و تعداد آن یک در میلیون است، ولی وجود دارد و البته درمان پذیر است.

این عمل جراحی چه مراحلی دارد؟

لیفتینگ عمل سنگین و حساسی است و توصیه می شود زیر نظر متخصص زیبایی انجام شود. این عمل بین سه تا پنج ساعت زمان می برد. برش جراحی در ناحیه داخل گوش، جلوی گوش و پشت آن صورت می گیرد. بسته به این که فرد افتادگی گردن و غبغب داشته باشد، روش عمل تفاوت دارد. کشش داخل موهای شقیقه ادامه پیدا می کند و اگر فرد نیاز به کشش پیشانی و ابروها داشته باشد، لیفتینگ کامل انجام می شود و نیاز به کشش بالای سر است. وقتی لیفتینگ می کنیم تنها پوست را نمی کشیم، زیرا در این صورت در مدت کوتاهی به وضعیت قبل بازمی گردد. در این عمل علاوه بر پوست باید ناحیه زیر پوست و چربی صورت و غلاف عضلات کشیده شود تا لیفتینگ پس از مدتی افت نکند.

پس از عمل لیفتینگ چه مراقبت های ویژه ای لازم است؟

استفاده مرتب از باند کشی وکیسه یخ برای کاهش کبودی ها توصیه می شود.

از روز سوم پس از عمل، انجام ماساژ ملایم طبق روشی که پزشک معین کرده، مناسب است.

خودداری از انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزشی تا مدتی که پزشک معین کرده، ضرورت دارد.

مصرف داروهای تجویز شده ضد عفونت و ویتامین های C و A ضروری است.

حفظ صورت از ضربه ها و خوابیدن مناسب به صورتی که روی صورت نخوابیده و فشار به آن وارد نشود.

چه توصیه هایی در مورد این عمل جراحی میکنید؟ :

۱ – شب قبل از عمل حمام نمایید وسر خود را بشویید.

۲ – هنگام ورود به اتاق عمل صورت شما باید فاقد هرگونه آرایشی باشد.

۳ – تا چند هفته ممكن است احساس كشیدگی پوست صورت را داشته باشید كه برطرف خواهد شد.

۴ – كم حسی ویابی حسی لاله گوش تا چند هفته طبیعی است.

۵ – بعد از عمل آنتی بیوتیك تجویزی را مرتب مصرف كنید.

۶ – از ۲ هفته قبل از عمل تا یك هفته بعد از عمل از خوردن داروهای بروفن ، ایندومتاسین ، پیروكسیكام ، مفنامیك اسید و آسپرین خوداری كنید و چنانچه به هر دلیلی نیاز به مسكن داشته باشید فقط از استامینوفن ساده یا استامینوفن كدئینه استفاده نمایید.