تزریق چربی چیست؟

گذشت زمان و افزایش سن، عضلات صورت به تدریج توان خود را از دست می دهند و اصطلاحا شل یا افتاده می شوند.این افتادگی عضلات علاوه بر ایجاد ظاهری نا خوشایند سبب افزایش چینهای صورت نیز می گردند. به عنوان مثال شلی و افتادگی عضلات گونه ها باعث عمیق تر شدن چین کنار لبها ( بین کنار لب و کنار بینی ) می گردد یا شلی عضلات زیر چانه سبب ایجاد غبغب می شود و همچنین گونه های ضعیف میتواند از شادابی صورت شما کاسته، صورت شما را کشیده نشان داده، و باعث سالخورده به نظر رسیدن ناحیه زیر چشمها شودو شما میتوانید با تغییر در ساختار ثلث میانی صورت ان را شاداب تر و جذاب تر نماید.
و تزریق چربی راه حل کم خطر، سریع و موثر برای رسیدن به این مقصود است.

تزریق چربی چیست؟

در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن پیوند زده می شود. چربی نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربرد های زیادی در طب و زیبایی دارد. تزریق چربی به منظور جوانسازی وزیبایی برای تمام افراد و با هر سنی قابل انجام است و کاربرد آن در موارد زیر است:
– کم شدن بافت چربی و ایجاد چین و چروک بدلیل افزایش سن در نواحی مختلف صورت مثل خط خنده، خط اخم، پلک و اطراف چشم گونه و شقیقه ها.

– پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه و زیر چشم.

– برجسته سازی لب ها، گونه ها، چانه.

– جوانسازی دست و کاهش ظاهری عروق زیر پوست.

– پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها.

– لیفت صورت(کشیده تر شدن پوست) بدلیل پر کردن حجیم کردن صورت(رفع افتادگی وشلی پوست) و… .

مزایای تزریق چربی

چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و صد در صد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک و پس زدن پیوند وجود ندارد. مقدار کافی از آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیاز وجود دارد. تقریبا از چربی زیر پوست در هرنقطه ای از بدن می توان بدین منظور استفاده کرد ولی نواحی پهلو ها، ران ها، کنار زانو وزیر شکم معمولا چربی مقاوم تری دارد. دوام آن از بسیاری از فیلرهای قابل جذب(هیالورو نیک اسیدها) بیشتر است. عوارض آن کم، هزینه آن مناسب بوده و می توان آن را هر چند بار که لازم است تکرار کرد. چربی بعد از تزریق خونرسانی می شود و با بدن مانند پیوند پوست جوش می خورد و جزئی از یافت بدن می گردد و بنابراین امکان جابجایی ویا حرکت در زیر پوست ندارد. می توان آن را یکبار تهیه و به منظور تزریق در دفعات بعدی در یخچال به مدت ۶ماه نگهداری کرد.

ماندگاری چربی چه مدت می باشد؟

ماندگاری چربی را در محل تزریق بدقت نمی توان مشخص کرد. در هر بار تزریق درصدی از سلول های چربی زنده می مانند و ماندگار خواهند بود. ماندگاری چربی در نواحی ای از بدن که کمتر حرکت می کند مانند گونه ها، زیرچشم، شت دست و سینه بیشتر است و در نواحی ای از بدن که دائما در حرکت می باشند مانند لب و اطراف دهان کمتر است. معمولا چربی به آهستگی توسط بدن جذب می شود، اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد. در بسیاری از بیماران ممکن است حدود ۵۰% از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود.
از آن جائی که همه سلول های چربی تزریق شده زنده نمی ماند این تمایل وجود دارد که تصحیح بیش از حد مورد نیاز انجام شود، تا بعد از گذشت چند هفته نتایج نهائی مطلوب تر بدست آید. اخیرا چربی را با پلاکت غلیظ شدهPRP ترکیب و به بافت تزریق می کنند تا عمر آن طولانی شود. در ضمن تزریق پیش از اندازه در یک ناحیه باعث می شود که خونگیری در آن ناحیه مختل شود و چربی تزریق شده نکروز شده و از بین برود بنابراین به پزشک خود اصرار نکنید که بیش از آن چه که خود صلاح می داند در یک جلسه به شما چربی تزریق نماید.
اکثر بیمارانی که تزریق چربی انجام می دهند از نتایج عمل راضی می باشند و در بسیاری از بیماران تزریق چربی می تواند به مقدار قابل توجهی چین و چروک و افتادگی صورت را کاهش دهد. اگر چه میزان جذب چربی در افراد مختلف متغییر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد. اما در بسیاری از بیماران ممکن است حداقل نیمی از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود. تقریبا در تمامی بیماران مقداری از چربی تزریق شده به طور دائم باقی می ماند.

موارد کاربرد تزریق چربی در صورت :

1- برجسته کردن لب ها
2- پر کردن مناطق لاغر و فرو رفته صورت مثل گونه و زیر چشم.
3- پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان.

4- پر کردن اسکار های ناشی از تو کشیدگی اسکار ، آکنه و بریدگی های قدیمی.
5- جوان سازی صورت (بدلیل وجود سلول های بینادی موجود در بافت چربی7
هدف کلی در تزريق چربی لب چیست؟
6 –جوان سازی و پر کردن چربی از دست رفته لب.

7- برجسته کردن لب ها و رسيدن به فرمی جذاب با حداقل حجم تزريقی ممکن است. تزريق چربی در لايه های سطحی تر لب بيشتر به فرم دهی لب و تزريق در لايه های عمقی تر به جوان سازی لب کمک می کند.

تزريق چربی در عضله مدور لب روش موٌثری نيست چرا که با تورم در اين عضله عمقی لب ، لبها بدون هيچ برگشتگی وجذابيتی در قرمزی لب،صرفاً موجب کلفت تر شدن و پهن تر شدن لبها می شود و از آنجا که هدف اصلی، برگرداندن قسمت قرمز رنگ لبها و برجستگی اين ناحيه است ، هر تزريق اشتباهی می تواند ما را از اين هدف دور کند.

چه نکاتی لازم است پس از عمل رعایت شود؟

دوران نقاهت پس از عمل، معمولاً در حدود یک هفته یا بیشتر طول می کشد و در این مدت این امکان وجود دارد که بیمار درد احساس کند. از آنجایی که گلو برای مدتی زخم است و درد دارد، بهتر است بیمار غذاهای نرم مصرف کند. بهترین گزینه های مواد خوراکی عبارتند از: بستنی، پودینگ، فرنی، و سوپ خنک.
پس از یک هفته بعد از عمل همه چیز باید به وضعیت نرمال خود باز گردد. محل بریده شده به مرور زمان بهبود پیدا می کند..
بعد از عمل جراحی علائم بیماری به سرعت از میان می روند و بیمار دیگر هیچ گاه با علائم گذشته مواجه نخواهد شد.

تزریق چربی و زیبایی لبها توسط متخصص چگونه است؟

لبها جزء بسيار مهمی در زيبايِی و تناسب صورت محسوب می شوند وبه همين دليل انجام هر مداخله ای در اين عضو نياز به دقت و زيبايی شناسي خاص جراح زیبایی دارد.
پيوند چربی مي تواند برجستگی طولانی مدت در لبها ايجاد کند. اولين نکته ای که مي بايستی در تزريق چربی لب مد نظر قرار گيرد فرم ساختاری لب و آگاهی از آناتومی لب و ساختمانهای مرتبط به آن مثل فک و دندانها است.همانطور که يک معمار نبايد انتظار داشته باشد که صرفاً با روی هم قرار دادن مواد و متريال ساختمان زيبايي بنا کند، يک جراح زيبايي نيز بدون آگاهی کامل از ساختار لب و اينکه قرارگيری يک پر کننده در هر قسمت لب چه تاٌ ثيری روی فرم کلی لب می گذارد ، نمی تواند فرم متناسب و زيبايی از لب بوجود آورد.جراح با درنظر گرفتن عوامل موٌثر در جذابيت لب مي تواند با انجام تزريق چربی ، زيبايی و تناسب طبيعی و ذاتی لب، متناسب با چهره فرد را ايجاد کرده ، لب جوان تر و جذاب تری را به فرد ببخشد.
تزريق چربی در لايه ها يا بخش های مختلف لب ، به نتايج مختلفی می انجامد. به همين دليل برای ايجاد تغييری مثبت در لب می بايستی به لايه ها و مناطق آناتوميکی لب که قرار است تزريق در آن صورت گيرد توجه بسيار داشت.

فاکتورهای دخیل در ماندگاری چربی تزریق شده شامل :

1- انتخاب محل دهنده چربی مناسب.

2-میزان عروق و تحرک محل گیرنده چربی.

3-میزان تماس بافت چربی با هوا ، خون و لیدوکایین.

4-تکنیک گرفتن و تزریق چربی.

5- میزان چربی تزریق شده.

آیا خارج کرن چربی با دستگاه انجام می شود ؟ آیا دردناک است و جای آن می ماند ؟

خارج کردن چربی کاری بسیار ظریف است که تحت بی حسی موضعی وبدون درد و توسط وسایل مخصوص این کار و بدون دستگاه انجام می شود و هیچگونه آثاری از این کار بر جای نمی ماند.

بی‌هوشی عمومی است یا موضعی؟

می‌توان در موارد کلی و نقایص بزرگ در صورت عدم ممنوعیت از بی‌هوشی عمومی و در موارد نقص جزیی یا انتخاب بیمار از بی‌‌حسی موضعی استفاده کرد.

چربی تزریق شده در صورت چه می شود ؟

چربی تزریق شده نوعی پیوند سلولی است که از جایی از بدن ، به جای دیگر بدن انجام می شود و به طور متوسط 50 در صد از سلولهای پیوندی به طور موفقیت آمیز زنده و جزو بافت های صورت می شود . این 50 در صد باقی مانده به طور دائم در صورت باقی می ماند ، پس از آنجایی که حدود 50 در صد سلولهای پیوند شده نمی گیرد و از بین می رود ( که طی حدود 6 هفته رخ می دهد ) ، معمولا بعد از 6 ماه تا یک سال تزریق چربی تکمیلی برای دومین بار ، ممکن است نیاز باشد تا میزان بزرگ شدن و پر شدن مورد نظر به میزان دلخواه برسد.

در چه سنی؟

محدودیت سنی وجود ندارد اما اکثریت موارد استفاده در سنین 18 تا ۶۰ سال است.

میزان تزریق چربی چقدر است؟

بسته به میزان مورد نیاز برای اصلاح نقص، از مقادیر کمتر از ۱۰۰ سی‌سی تا بیش از ۷۰۰ سی‌سی میباشد.

آیا امکان جابه جا شدن ایجاد ناصافی و یا عفونت در تزریق چربی وجود دارد؟

این عوارض در تزریق چربی معمولا دیده نمی شود و بیشتر در تزریق ژل های غیر قابل جذب به آنها بر می خوریم.

طول مدت ماندگاری چربی تزریق شده چقدر است؟آیا نیاز به تکرار دارد؟

در واقع تزریق چربی نوعی پیوند بافت چربی از یک نقطه ی بدن به نقطه ی دیگر است. از سلول هایی که تزریق می کنیم حدود 30 تا 70 درصد آن ها در محل زنده می مانند که این سلول ها می توانند به صورت دائمی باقی بمانند.در مورد تکرار معمولا بیمار 5 یا 6 ماه بعد ویزیت می شود و اگر نیازی به افزایش چربی داشت˓ مجددا تزریق چربی انجام می شود.

بعضی افراد درزیر چشم واطراف پلک حلقه های تیره و یا هاله ای تو رفته دارند آیا تزریق چربی در این افراد موثر است؟

تو رفتگی زیر چشم و یا حلقه کبود و گاها پف آلودگی در زیر چشم از نازیباییهای چشم گیر در صورت افراد است که گاها فرد را خسته و بیمار نشان می دهد.
تزریق چربی اقدامی مناسب در جهت کاهش نازیبایی فوق می باشد که گذشته از لاغری ، کبودی آن ناحیه را دربلندمدت کمتر می کند.

معایب تزریق چربی

نتایج تزریق چربی کاملا وابسته به تکنیک انجام آن دارد واگر پزشک در این امر تجربه کافی نداشته باشد نتایج ماندگار نخواهد داشت و پس از یکی دوبار کاملا از بین خواهد رفت. دور نقاهت آن معمولا ۲ هفته می باشد که در این ۱تا ۲ هفته تورم در ناحیه تزریق شده وجود دارد.

بعد از عمل چه اتفاقی می‌افتد؟

تورم و درد در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده عادی می باشد کبودی معمولا در زیر چشم ها می باشد و بتدریج در طی چند روز تا ۲هفته برطرف می شود. جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده بهتر است تا چندین روز به محل دست نزنیم. اگر تزریق به ناحیه صورت انجام شده باید تا چند روز موقع استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهیم تا محل ورم نکند. و هم چنین موقع کار سر خود را خم نکنیم. معمولا باید یک هفته ورزش سنگین را متوقف کرد. جهت جلوگیری از عفونت چند روز آنتی بیوتیک مصرف می شود. جهت کنترل درد مسکن، استامینوفن کافی است.

 نکاتی‌ پس از تزریق باید رعایت شود؟

تورم و درد در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده عادی می باشد کبودی معمولا در زیر چشم ها می باشد و بتدریج در طی چند روز تا ۲هفته برطرف می شود

جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده بهتر است تا چندین روز به محل دست نزنیم. اگر تزریق به ناحیه صورت انجام شده باید تا چند روز موقع استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهیم تا محل ورم نکند. و هم چنین موقع کار سر خود را خم نکنیم. معمولا باید یک هفته ورزش سنگین را متوقف کرد. جهت جلوگیری از عفونت چند روز آنتی بیوتیک مصرف می شود. جهت کنترل درد مسکن کافی است

عدم قرار گرفتن زیر نور خورشید برای چند ماه و یا استفاده از کرمهای محافظت کننده

قرار دادن کیسه یخ به‌مدت ۲۴ ساعت

محل تزریق را در روزهای اول نباید ماساژ داد