شکستگي بيني Nasal Fracture

به دليل اينكه بيني جلوئي ترين قسمت صورت است، بيشتر از ساير اجزاي صورت در معرض ضربه قرار دارد ولذا شايعترين شكستگي در صورت شكستگي استخون بيني است .
بسته به شدت ضربه وارده و جهت آن شكستگي بيني ممكن است منفرد , متعدد , بدون جابجايي و يا همراه جابجايي باشد. در ضربات شدید یکطرفه، هر دو استخوان بینی به یک سمت رانده می‌شود، ولی در ضربات خفیف‌تر بر اثر نیروی وارده به کنار بینی، یک سمت فرورفته و سمت دیگر برآمده می‌شود. ضربه‌هایی هم که از جلو یا بالا به بینی وارد می‌شوند، به دلیل فرو رفتن پل بینی باعث تغییر شکل ظاهری بینی و خونریزی می‌شوند. این ضربات خطرناک است و باعث فرورفتن استخوان بینی در سینوس‌های بین چشمی می‌شود. علائم شكستگي بيني به صورت تورم، كبودي و تغيير شكل ظاهري بيني است كه تشخيص قطعي آن بر مبناي معاينه باليني است . هر چند عكس راديولوژي در مواردي كمك كننده است اما تشخيص شكستگي بيني بر مبناي معاينه باليني است. جا اندازي شكستگي بيني هم با بي حسي موضعي و هم با نيمه بيهوشي قابل انجام است .
بعد از جااندازي به مدت يك هفته روي بيني گچ طبي قرار خواهد گرفت كه نقش آن محافظت در ضربات ناخواسته است. بعد از جااندازي نيازي به استفاده ازتامپون بيني نخواهد بود . .هر گو نه شكستگي كه منجر به تغيير فرم بيني شده باشد حد اكثر تا دو هفته ميبايست اصلاح گردد و در صورت تاخير در ان نوع عمل جراحي و زمان ان تفاوت خواهد كرد. در بالغين شكستگي بيني يا در اثر وارد آمدن ضربه به يك طرف بيني ايجاد مي¬شود كه در اثر آن هر دو استخوان بيني به يك سمت رانده مي شوند ( Cross right) ( Frontal blow) يا بعلت وارد آمدن ضربه ازجلو ايجاد مي شود كه در اثر آن استخوانهاي بيني فرو مي روند. و يا بعلت ضربه هايي كه موجب تغيير امتداد سپتوم ( با يا بدون شكستگي استخوان بيني ) مي گردند، ايجاد مي¬شود. معمولا“ شكستگي هاي بيني همراه شكستگي هاي زايده صعودي استخوان ماگزيلا و يا زايده نازال استخوان فرونتال هستند . . غالبا“ مخاط داخل بيني پاره شده ، منجر به خونريزي مي شود . غالبا“ تشخيص شكستگي هاي بيني بعلت وجود اكيموز و تورم پيچيده مي شود. با اين وجود با لمس بيني ممكن است تغيير شكل مشخص شود . اگر چه از شكستگي بيني گرافي تهيه مي شود ، اما اين عكس ها غالبا“ اطلاعات اندكي مي دهند . با اين وجود در صورتي كه شكستگي بيني با ساير صدمات صورت همراه باشد ، انجام گرافي از سينوس هاي پارانازال و انجام سي تي اسكن به ويژه در شكستگي زيگوما و لبه تحتاني كاسه چشم اهميت دارد.

عوارض شكستگي ها:

تغيير شكل ظاهري بيني انحراف داخل بيني مشكل از دست رفتن حس بويايي اسيب به كيسه اشكي و….. عفونت بینی و سینوس‌ها، انحراف تیغه بینی، شوک در اثر خونریزی از بینی و… از عوارض احتمالی آسیب بینی است. شکستگی بینی در مردان بیش از زنان بوده و در جوانان این آسیب باعث جابه‌جایی و شکستگی ساده استخوان بینی و در سالمندان که استخوان‌های ضعیف و شکننده‌تری دارند، به خرد شدن این استخوان منجر می‌شود وارد شدن هر ضربه‌ای به بینی در کودکی به معنای تغییر شکل آن در بزرگسالی نیست. اگر بینی پیش از یک سالگی دچار ضربه شود، در صورتی شکل آن در بزرگسالی تغییر می‌کند که صفحه رشد بینی ضربه خورده باشد. با هیچ روشی مانند معاینه، عکس، سی‌تی اسکن و ام آر آی نمی‌توان مطمئن شد که صفحه رشد بینی کودک آسیب دیده است.

عمل جراحی:

اعمال جراحی در مطب پزشک متخصص و در اتاق عمل انجام می‌گیرد.. طی این عمل جراحی ، پزشک استخوان‌های شکسته شده و آسیب دیده را به محل اصلی خود بازمی‌گرداند. طی این عمل داروههای بیحسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. داروهای بیحسی از طریق بینی و یا سوراخ های بینی تزریق می شوند.

 

نكاتي كه لازم است بدانيد:

1– حدوداً تا يك هفته بعد از شكستگي جااندازي آن امكانپذير است وبعدازاين مدت ممكن است بيني شكسته درهمان حالت جوش بخورد وبراي اصلاح آن نياز به جراحي پلاستيك بيني باشد
2 – چنانچه كمتر از 4 ساعت از شكستگي گذشته باشد ، ميتوان شكستگي راجا انداخت ولي اگر بيمار بعد از آن مراجعه كند بهتر است 5 – 4 روز بعد جا اندازي صورت گيرد تادر اين فاصله تورم بيني بيمار كمتر شده باشد .
2 – چنانچه كمتر از 4 ساعت از شكستگي گذشته باشد ، ميتوان شكستگي راجا انداخت ولي اگر بيمار بعد از آن مراجعه كند بهتر است 5 – 4 روز بعد جا اندازي صورت گيرد تادر اين فاصله تورم بيني بيمار كمتر شده باشد .

چنانچه به اين توجهي نشود باعث ازبين رفتن غضروف تيغه بيني ميشود ودرنتيجه شكل ظاهري بيني اصطلاحا ‍‏‘ زين اسبي ’ميشود .