سینوس چیست و چه نقشی را ایفا می‌کند؟

سینوس ها حفراتی هستند که درون استخوان های صورت قرار دارند و هر یک از آنها توسط مجرایی به بینی راه پیدا می کنند. مخاط پوشاننده این حفرات بطور طبیعی ترشحات شفافی دارد که وارد بینی می شود. این ترشحات توسط مژکهایی که جهت نوسان آنها به طرف حلق است به عقب رانده می شود و هر فرد طبیعی با هر بلع مقداری از بزاق خود و مقداری از این ترشحات بینی و سینوس ها را می بلعد. سینوس های یک فرد بالغ بطور متوسط در شبانه روز حدود یک لیتر ترشح می کنند این ترشحات در لطیف نگه داشتن مخاط پوشاننده سینوس ها و بینی موثر است و در تمیز کردن هوایی که از بینی به ریه می رسد نقش اساسی دارد. سینوس ها در ضمن چون فضاهای تو خالی دارند باعث کم شدن وزن سر می شود (در افرادی که دچار سینوزیت هستند یعنی سینوس های دارای چرک و پولیپ هستند از احساس سنگینی سر و صورت شکایت می کنند). این حفرات تو خالی سینوس ها در دلنشین کردن صدای فرد موثر هستند (در افرادی که این حفرات پر هستند و بینی گرفته است صدای تودماغی پیدا می کنند) در آخر این حفرات توخالی حالت ضربه گیر جمجمه و مغز می باشند. بدین معنی که اگر ضربه شدیدی به صورت وارد شود بواسطه وجود سینوس ها استخوان های صورت می شکند و لذا ضربه مستهلک شده و به جمجمه و در نتیجه به مغز آسیب وارد نمی شود. سینوس ها به تعداد هشت عدد هستند که بصورت چهار تا سمت راست و چهار تا سمت چپ و شامل سینوس های پیشانی و اتموئید و ماگزیلاری و اسفنویید.

سینوزیت چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

هر عامل آناتومیکی یا فیزیولوژیکی که منجر به انسداد تخلیه ترشحات سینوس ها بشود موجب استاز ترشحات سینوس ها شده و بنابراین باعث عفونت می شود. هر عارضه موضعی از جمله انحراف تیغه بینی و یا پولیپ آلرژیک می تواند منجر به انسداد و استاز ترشحات و عفونت سینوس ها شود. عفونت های همجوار از جمله عفونت ریشه دندان های مجاور موجب عفونت سینوس ماگزیلا می شود. آسیب فعالیت مژکی در افرادی که سیگار می کشند و یا کسانی که در محیطی با آلودگی هوای شدید زندگی می کنند موجب خشکی مخاط بینی و سینوس ها و در نهایت عفونت سینوس را فراهم می آورد.. سینوزیت هوایی به دنبال تغییرات فشار هوا در پروازهای با ارتفاع زیاد موجب انسداد سوراخ های سینوس ها و ایجاد فشار منفی و ترشح در سینوس ها و بالاخره سینوزیت می شود.
از انجایی که سینوس‌ها از پوششی مخاطی شبیه به بینی برخوردارند که با توجه به عبور هوا در معرض ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و عوامل حساسیت‌زای فراوانی هستند. ولی وجود سیستم پاک‌کنندگی پیشرفته و همچنان دستگاه ایمنی قوی بینی اجازه ایجاد مشکلی را نمی‌دهند. هرگاه این دو سیستم به دلایلی مختل و یا ضعیف شوند، امکان ایجاد آلرژی و یا عفونت به وجود می‌آید.

سینوزیت حاد چیست و چه علایمی دارد؟

سینوزیت حاد چرکی اغلب به دنبال و یا به همراه سرماخوردگی روی می دهد.همچنین این سینوزیت می تواند در اثر ورود با فشار آب آلوده به بینی (در حین شنا کردن مخصوصا شیرجه )ایجاد شود.

علایم سینوزیت

احساس پری بینی است و به دنبال آن فشار بر روی سینوس:
1- درگیراحساس می شود.
2- بی حالی خفیف و سردرد از دیگر علایم بیماری می باشد.
3- درجه حرارت بدن مختصری افزایش می یابد و یا ممکن است طبیعی باقی بماند.
4-علایم بیماری در مدت 48 الی 72 ساعت پیشرفت می کند و سرانجام درد لوکالیزه و حساسیت بر- روی سینوس درگیر ایجاد می شود.

درمان سینوزیت حاد چیست؟

درمان سینوزیت حاد بصورت دارویی انجام می گیرد تنها مورد استثنا زمانی است که سوراخ سینوس بطور کامل مسدود شود و آمپیم ایجاد شود.در این شرایط درد غیر قابل تحمل خواهد بود و ممکن است عفونت به خارج از دیواره های سینوس گسترش یابد که منجر به مننژیت یا آبسه اپی دورال یا لوب فرونتال گردد. که در این مورد خاص درناژ سینوس الزامیست.

سینوزیت مزمن چیست ؟

وقتی درمان سینوزیت چرکی حاد و تحت حاد طبق برنامه صحیح صورت نگیرد و یا تاخیر در درمان صورت گیرد و تخریب مخاط سینوس روی بدهد این تغییرات پایدار منجر به سینوزیت مزمن می شود.

علایم بیماری:

وجود چرک و ترشح چرکی از بینی شایعترین و اغلب تنها علامت سینوزیت مزمن چرکی است.

درمان سینوزیت مزمن چیست؟

معمولا جراحی است .روش جدید درمان جراحی سینوزیت مزمن با اندوسکوپی سینوس است. در بسیاری ازاین بیماران اشکالات ساختمانی همچون انحراف تیغه بینی تومورهای بینی همچون پولیپ و یا بزرگ شدن شاخک‌های بینی وجود دارد. با بکارگیری ابزار و تجهیزات و روش‌های جدید خوشبختانه امکان درمان در بسیاری از بیماران فراهم شده است. آندوسکوپی بینی و سینوس‌ها روش مناسبی است که این توانایی را به جراح می‌دهد که با دید بسیار خوب بیماری را ریشه کن کرده و ناهنجاری‌های مادرزادی همچون انحراف بینی را اصلاح کند.